Lintuperspektiivi kertoo – tältä mahdollisen pumppuvoimalaitoksen alue näyttää nykyään

Dronella alkukesällä 2025 kuvattu video näyttää ilmakuvaa siitä, miten mahdollinen Puhti-pumppuvoimalaitoksemme sijoittuisi Askanaavan ja Askanselän alueen maisemaan.

Videolla dronekuva alkaa nykyisen 110 kilovoltinvoimajohdon kohdalta, energia-altaaksi suunnitellun alueen lounaislaidalta. Drone tekee kierroksen energiavarastoaltaan reunoja mukaillen ja näyttää suunnitellut maapatojen paikat. Matka jatkuu Mömmövaaran alle suunnitellun pumppuvoimalaitoksen koneaseman yli, ja siitä eteenpäin suunniteltua tunnelilinjaa seuraillen kohti Askanselän rantaa. Viimeiseksi tehdään vielä kierros rantamaisemissa. ”Hankealueellemme mahtuu erilaisia maastoja ja maastomuotoja. Vaikka karttapiirrokset kertovatkin paljon, niin halusimme ilmakuvauksella tuoda kartassa näkyvät asiat maisemaan ja havainnollistaa sitä kautta kokonaisuutta”, PVO-Vesivoima Oy:n käyttö- ja kehityspäällikkö Antti-Pekka Sipola kertoo.

Katso täältä dronella kuvattu video siitä, miltä suunnittelemallamme hankealueella nyt näyttää ja miten pumppuvoimalaitos sijoittuisi maisemaan.

Katso täältä 3D-malli, siitä miltä alue näyttäisi, jos hankkeemme toteutuisi.