Puhtia porukasta: Aaro Horsma, ympäristöjohtaja, PVO-Vesivoima Oy 

Mikä on roolisi hankkeessa ja tämän hetken tunnelmat? 

Toimin PVO-Vesivoimalla ympäristöjohtajana ja YVA-vastaavana. Puhti-hankkeessa vastuullani ovat siis ympäristövaikutusten arviointiin, eli YVA:aan, sekä kaavoitukseen liittyvät asiat. Ympäristövaikutusten arvioinnissa selvitetään hankkeen vaikutukset ympäristöönsä. Tämä tehdään lakisääteisestikin kaikkien suurten hankkeiden alkuvaiheessa, ennen kuin lupaprosessia voidaan aloittaa.

Käytännössä YVA-ohjelma on suunnitelma siitä, miten selvitämme ja arvioimme mahdollisen hankkeemme vaikutuksia. Nyt Puhti-hanke on vaiheessa, jossa olemme jättäneet YVA-ohjelman Lapin ELY-keskukselle viranomaisen arvioitavaksi, ja ohjelma on kuulutettu. Tämä tarkoittaa sitä, että ohjelma on ollut julkisesti nähtävillä ja jokaisella oli kuulutusaikana mahdollisuus tutustua siihen sekä esittää näkemyksensä sisällöstä ELY-keskukselle. Kuulutusvaiheen jälkeen viranomainen antaa YVA-ohjelmastamme arvion, josta selviää, onko joitain asioita selvitettävä suunniteltua tarkemmin tai tehtävä lisäselvityksiä.

Itse huolehdin siitä, että viranomaisen hyväksymässä YVA-ohjelmassa suunnitellut selvitykset tilataan ja että ne ovat laadukkaita. Esimerkiksi luonnonympäristöön liittyvät selvitykset tehdään Suomen ympäristökeskuksen oppaan mukaisesti.

Keiden kanssa teet eniten yhteistyötä tehtävässäsi? Entä oletko kohdannut paikallisia? Mistä juttelitte?

Työskentelen tiiviimmin YVA-kumppanimme Swecon ihmisten sekä ympäristöpäällikkömme Veli-Matti Hämäläisen kanssa. Veli-Matin kanssa teemme yhdessä suunnittelutyötä sekä tapaamme paikallisia, yleensä maankäyttöön liittyvissä asioissa. Viimeisimpänä meillä oli tärkeä keskustelu alueen paliskunnan kanssa. Toistaiseksi olen tavannut kemijärveläisiä enimmäkseen tilaisuuksissa, mutta tähän avautuu uusia mahdollisuuksia – olen nimittäin paikan päällä Kemijärvelle toukokuussa auenneessa Puhti-toimistossamme keskustelemassa ja vastaamassa kysymyksiin muutamana päivänä kuukaudessa. Nähdään siis siellä!

YVA:n tiimoilta teen yhteistyötä myös Lapin ELY-keskuksen viranomaisten kanssa. Mahdollisen hankkeemme myöhemmässä vaiheessa keskustelen Kemijärven kaupungin kanssa esimerkiksi kaavoitusasioista.

Haluaisitko lähettää joitain terveisiä hankkeeseen liittyen?  

Avoin keskustelu on meille tärkeää ja haluamme kertoa myös nyt käynnistyneen YVA-menettelyn eri vaiheissa, mitä milloinkin tehdään ja miksi. Olemme siis vasta siirtymässä selvitysvaiheeseen, joka tuottaa meille itsellemmekin uutta tietoa. Ymmärrämme hyvin, että hankkeeseen liittyy paljon kysymyksiä ja huolia, joihin haluaisimme pystyä vastaamaan tarkemmin jo nyt. Hankkeen aikajänne on kuitenkin pitkä. Teemme seuraavaksi selvitykset rauhassa ja perusteellisesti, mikä vie oman aikansa. Pidämme sinut ajan tasalla työn etenemisestä sekä tuloksista, kun sellaisia saamme.