Täydennämme tutkimussuunnitelmaamme YVA-ohjelmasta saamamme palautteen perusteella 

Pumppuvoimalaitoshankkeemme ympäristövaikutusten arviointiohjelma (YVA-ohjelma) oli nähtävillä viime keväänä. Saimme kuulemisaikana yhteensä 34 lausuntoa ja mielipidettä, jotka yhteysviranomaisena toimiva Lapin ELY-keskus huomioi ohjelmastamme antamassaan lausunnossa. Palaute on meille arvokasta – pystymme sen avulla tutkimaan hankkeemme vaikutuksia ympäristöön entistä kattavammin.

Käytännössä palautteen huomioiminen tarkoittaa sitä, että tarkennamme ja täydennämme sen pohjalta YVA-tutkimussuunnitelmaamme. Millaisia asioita yhteysviranomaisen lausunto sitten käsitteli ja mitä muutoksia olemme tähän mennessä tehneet suunnitelmaan? 

Viranomainen korosti lausunnossaan esimerkiksi seuraavia tarkennuksia ja täydennyksiä: 

  • Meitä edellytettiin tarkentamaan hankkeen kuvausta. Tarkennuksia vaativat muun muassa patojen, pohjakanaalin, maanotto- ja läjitysalueiden, huoltoteiden, sähköaseman ja voimajohtoreititysten kuvaukset, joita emme vielä ohjelmavaiheessa olleet suunnitelleet riittävän tarkasti. Esimerkiksi sijainti kartalla, poikkileikkauskuvat tai rakentamisessa tarvittavien materiaalien erittelyt puuttuivat osasta kuvauksia. 
  • Meidän tulee täydentää hankkeeseen liittyvien lupien ja menettelyiden kuvauksia. Täydennystarpeet liittyvät esimerkiksi hankkeen tarvitsemiin kaavoihin ja mahdollisiin poikkeuslupiin, joiden tarve selviää hankealueen tutkimuksissa ympäristövaikutusten arvioinnin aikana.  
  • Tarkennuksia edellytettiin hankealueen nykytilan kuvaukseen ja siihen liittyviin selvityksiin. Esimerkiksi kalastoa ja kalataloutta sekä pohjavesialueita pyydettiin selvittämään ohjelmassa esitettyä tarkemmin. Lisäksi meidän tulee perustella, miksi tiettyjä selvityksiä, kuten lepakkojen esiintymistä, ei ollut esitetty tutkimussuunnitelmassa hankealueelle.  
  • Lisäksi meiltä edellytettiin täydennyksiä tutkimuksiin, jotka liittyvät hankkeesta aiheutuviin vaikutuksiin. Etenkin Kemijärveen kohdistuviin vaikutuksiin, kuten sedimenttien ja haitta-aineiden leviämiseen ja kaloihin sekä kalastukseen liittyviin vaikutuksiin tulee kiinnittää erityistä huomiota. Rakentamisen aikaiset vaikutukset ja hankkeen vaikutukset alueen kiinteistöjen käyttöön tulee arvioida. 
  • Saimme suosituksen tehdä yhteistyötä muiden pumppuvoimahanketoimijoiden kanssa hankkeiden yhteisvaikutusten arvioimiseksi. 
  • Meitä ohjeistettiin selkeyttämään selostuksen rakennetta, ja kuvaamaan selvitysmenetelmiä aiempaa tarkemmin

Palautteet auttavat meitä tutkimaan hankkeen vaikutuksia kattavammin – Tähän mennessä olemme jo tarttuneet esimerkiksi näihin toimiin: 

  • Olemme täydentäneet hankealueen nykytilan tutkimuksia esimerkiksi Askanselän pohjan kaikuluotauksilla ja pohjavesiputkien asennuksilla. Lisäksi tulossa on uusia tutkimuksia. Järjestimme esimerkiksi ELY-keskuksen kanssa ennakkoneuvottelun kalaston ja kalatalouden aiheista ja sovimme kalastukseen liittyvän seurantaryhmän perustamisesta.   
  • Olemme täydentäneet hankkeen vaikutuksiin liittyviä tutkimussuunnitelmiamme.  Sisällytämme esimerkiksi Kemijärven vesistömallinnuksen ohjelmaan virtaamien, veden korkeuden, ravinteiden kulkeutumisen, lämpötilan, eroosion, tulvariskien ja jääpeitteen mallinnuksen lisäksi uusina aiheina samentumahaitat, sekä kiintoaineksen ja elohopean leviämisen. Sosiaalisia vaikutuksia on tarkoitus arvioida ensi keväänä, mihin liittyvät esimerkiksi maisemaan, kulttuuriympäristöön ja kiinteistöihin liittyvät selvitykset.  
  • Olemme täydentäneet eri hankevaihtoehtojen vertailua mahdollistavia lähtötietoja. Tähän kuuluvat muun muassa vesistömallin laajentaminen eri purkuputkivaihtoehdoille, ja pohjatutkimusten mittauspisteiden lisääminen veden purkualueella. 
  • Olemme käynnistäneet hankealueen tarkemman suunnittelun kesän ja syksyn aikana tehtyjen maastotutkimusten ja saamamme palautteen pohjalta. Esimerkiksi allasalueen läheisyydessä sijaitseva pohjavesialue huomioidaan allasalueen huoltoteitä suunniteltaessa. Suunnitteluun liittyy myös rakentamiseen ja toiminnan lopettamiseen liittyvien toimenpiteiden kuvaus.  

Jatkamme ensi kevään ja kesän tutkimusohjelmien päivittämistä talven aikana. Analysoimme ja yhdistelemme parhaillaan myös jo tehdyissä tutkimuksissa kerättyä tietoa, mikä auttaa meitä palautteiden ohella ohjelman täydentämisessä.  

Kiitos vielä kaikista kommenteista YVA-ohjelmaamme! Kuulemme mielellämme näkemyksesi jatkossakin. Otathan siis yhteyttä matalalla kynnyksellä, jos sinulla herää kysymyksiä tai kommentteja hankkeestamme.  

Lue aiemmasta jutustamme, mitä ympäristövaikutusten arvioinnilla tarkoitetaan ja mitä vaiheita menettelyyn kuuluu: https://www.pohjolanvoima.fi/tuotamme-sahkoa-ja-lampoa/vesivoima/puhti-pumppuvoimalaitoshanke-kemijarven-alueelle/mita-ymparistovaikutusten-arvioinnilla-tarkoitetaan/