Uutiskirje 5/2026

Porin Prosessivoiman sähkökattila valmistui käyttöön

Porin Prosessivoiman sähkökattila on valmistunut osaksi nykyistä voimalaitoskokonaisuutta. Tuotantokäyttö alkoi elokuun puolivälissä. Teholtaan 60 megawatin sähkökattila varmistaa ja tehostaa energian tuotantoa sekä vähentää samalla polttoaineen käytön tarvetta ja päästöjä. Investoinnin suuruus on 10,5 miljoonaa euroa.

”Olen iloinen siitä, että saamme uuden joustavan elementin tuotantoomme. Sähköhöyrykattila tukee meitä työssämme voimalaitoksen fossiilisten polttoaineiden käytön vähentämiseksi. Sillä pystytään myös tuottamaan sähköjärjestelmää vakauttavaa säätövoimaa”, sanoo Porin Prosessivoiman toimitusjohtaja Eero Niemitalo.

Lue lisää sähkökattilasta

KUULUMISET

Alholmens Kraftin sähkökattiloiden rakennustyöt ovat alkaneet

Energiayhtiö Alholmens Kraftin sähkökattilahanke Pietarsaaressa on edennyt rakennusvaiheeseen. Rakennustyöt alkoivat heinäkuussa työmaan valmisteluilla ja perustustöillä. Hankkeen on määrä valmistua keväällä 2027. Sähkökattilat vahvistavat sähkön ja lämmön toimitusvarmuutta sekä lisäävät niiden tuotannon joustavuutta.

Alholmens Kraft teki noin 10 miljoonan euron arvoisen investointipäätöksen kahdesta 60 megawatin sähkökattilasta alkuvuonna 2026. Kevään aikana edistyivät hankkeen toteutussuunnittelu sekä hankintaprosessi, joka jatkuu osin rakennusvaiheen rinnalla. Rakennustyöt käynnistyivät heinäkuussa uudisrakennuksesta, johon sähkökattilat sijoitetaan.
Lue lisää rakenteilla olevista säkökattiloista

Kymin Voiman turbiinilla täyshuolto

Kymin Voiman lämmön ja sähkön yhteistuotantolaitoksen höyryturbiini ja generaattori täyshuolletaan kesän ja alkusyksyn 2026 aikana. Täyshuolto on valmistajan edellyttämä määräaikaishuolto, joka tehtiin edellisen kerran vuonna 2018. Työt aloitettiin kesäkuun alussa, ja voimalaitos pääsee aloittamaan tuotannon normaalisti syksyllä.

Kymin Voiman turbiinin täyshuollon suunnittelu ja valmistelu aloitettiin vuonna 2023. Laaja hanke eteni turbiinin ja generaattorin purkutöihin kunnostusta varten alkoivat kesäkuun alussa, ja huoltotöitä on tehty kesän ajan.

Lue lisää turbiinin täyshuollosta

NÄKÖKULMA

Energian eri tuotantomuotojen ymmärtäminen kysyy päättäjiltä systeemistä ajattelua

”Suomen sähköjärjestelmän vahvuus on eri tuotantomuotojen onnistunut yhteispeli. Tätä etua ei kannata vaarantaa tilanteessa, jossa sähköistyminen kasvattaa energian merkitystä nopeammin kuin koskaan. 

Energiajärjestelmän murros etenee nopeasti, eikä sen kokonaisuutta ole helppo hahmottaa. Siksi päätöksenteossa tarvitaan nykyistä vahvempaa systeemiajattelua: ymmärrystä siitä, miten eri tuotantomuodot täydentävät toisiaan ja millaisia vaikutuksia niiden ohjaamisella on koko sähköjärjestelmään. Yksikään teknologia ei yksin ratkaise sähköistyvän yhteiskuntamme tarpeita.”

Lue lisää Pohjolan Voiman energianhallinnan asiantuntija Pekko Niemen näkökulmakirjoituksesta

Nuorten toive yrityspäättäjille: älä pelkää keskeneräisyyttä

Valtioneuvoston kanslian nimittämässä Nuorten ilmasto- ja luontoryhmässä eli tuttavallisemmin NUOLI-ryhmässä aktiivisesti toimiva Laura Andersson on kiitollinen. Kevään aikana hän pääsi sukeltamaan nuorten ajatuksiin ja huoliin ympäristön kestävyydestä. Anderssonin tuoreet maisteriopinnot ympäristöpolitiikassa ja ympäristöoikeudessa Itä-Suomen yliopistossa antavat vankan pohjan näkemyksille, joiden ääreen yrityspäättäjien kannattaa pysähtyä.

Lue lisää Laura Anderssonin haastattelusta

Blogissa: Hyvä johtaminen kasvaa yrityskulttuurista

”Hyvä johtaminen ei synny johtamisoppaista tai johtoryhmän linjauksista. Se syntyy kulttuurista, jonka ihmiset tunnistavat omakseen ja jota eletään todeksi arjen päätöksissä, kohtaamisissa ja myös vaikeissa tilanteissa. Silloin johtaminen näkyy kunnioittavana ja yhteisten arvojen mukaisena toimintana.

Johtamisen ja yrityskulttuurin yhteys elää siitä, että henkilöstö otetaan mukaan keskusteluihin ja päätöksiin varhaisessa vaiheessa. Osallisuus koostuu pienistä ja suurista asioista: mielipiteitä kerätään, strategiaa käsitellään yhdessä ja liiketoiminnan suuntaa analysoidaan yhteisesti. Tämä toimintatapa on juurtunut organisaatioomme niin syvälle, että jopa johtoryhmän sparraus strategian johtamisesta sai meidät pysähtymään: Johtoryhmä toki työstää strategiaa ja sen johtamista myös itsenäisesti, mutta valmiin johtamisen viestin antaminen henkilöstölle yksisuuntaisesti tuntui meistä vieraalta”, kirjoittaa Pohjolan Voiman laki- ja henkilöstöasioista vastaava johtaja Tiina Nyström blogissamme.

Lue lisää blogista

Vastuullisuuspäällikön työpöydällä: Henkilöstön näkemykset vahvistavat vastuullisuustyötä – vieraana HR Business Partner Maria Huha

Organisaatiossamme kestävyys kytkeytyy kaikkeen tekemiseen ja meille on tärkeää, että sitä myös kehitetään yhdessä. Tätä tukee henkilöstöllemme suunnattu vastuullisuuspulssikysely, jolla keräämme näkemyksiä, kokemuksia ja kehitysideoita vastuullisuustyön tueksi. Kysely toteutettiin ensimmäisen kerran pari vuotta sitten osana vastuullisuusohjelman kehittämistä. Vastuullisuuspäällikkömme Katja Permanto kutsui blogisarjassaan HR Business Partner Maria Huhan kertomaan lisää tämän vuoden kyselyn tuloksista.

Lue lisää Maria Huhan kertomaa vastuullisuuspulssikyselystä ja henkilöstön näkemyksistä

IHMISET

Koulutus vahvisti strategista ajattelua muuttuvalla energia-alalla

Nopeasti muuttuva energia-ala, sen toimintaympäristö, eikä vähiten tekoälyn tuoma työelämän murros, edellyttävät jatkuvaa osaamisen ylläpitämistä. Pohjolan Voiman Senior Legal Counsel Mirva Kokko ja yhteiskuntasuhdepäällikkö Miikka Koski suorittivat Aalto EE:n järjestämän koulutuskokonaisuuden energialiiketoiminnan johtamisesta. Koulutuksen parasta antia olivat näkökulmat etenkin oman työn laajempaan strategiseen merkitykseen ja yhteistyön tärkeyteen verkostomaisessa toiminnassa.

Lue Mirva Kokon ja Miikka Kosken ajatuksia oman osaamisen kehittämisen merkityksestä